Odprawa na lotnisku, nadanie bagażuPasażer musi przejść odprawę bagażowo-biletową, czyli check-in. Bilet oraz bagaże należy okazać przedstawicielowi linii lotniczej, nad którym na monitorze widać logo przewoźnika, nazwę miasta, do którego się leci oraz numer lotu. Główny bagaż należy położyć na taśmie. Jest to ostatni moment, kiedy można coś z niego wyjąć lub do niego włożyć. Trzeba pamiętać, że w bagażu podręcznym nie można przewozić żadnych ostrych przedmiotów, ani scyzoryków, ani pilniczków i nożyczek do paznokci. Zabronione są też pojemniki z gazem i płynami żrącymi. Po zważeniu bagażu, pasażerowi zostaje przydzielone miejsce w samolocie i wręczona karta pokładowa. W dolnym prawym rogu karty pokładowej zakreślony zostanie numer bramki, do której trzeba się zgłosić.

Następnie z bagażem podręcznym, kartą pokładową i paszportem lub dowodem osobistym pasażer udaje się na odprawę paszportową, gdzie Straż Graniczna sprawdza dokumenty.

Dalej podróżny przechodzi przez bramkę bezpieczeństwa, która wykrywa metalowe przedmioty. Prześwietlany jest też bagaż podręczny. Zazwyczaj przed bramką jest długa kolejka, więc trzeba przeznaczyć kilkanaście minut na tę kontrolę. Wszystkie monety i przedmioty z metalowymi częściami np. paski z klamrami, zegarki z bransoletkami, pióra oraz telefon komórkowy należy zgromadzić w jednym miejscu. Przy bramce turyści wkładają je do plastikowej kuwety, gdzie zostaną prześwietlone. Podobnie prześwietlony zostanie bagaż podręczny oraz kurtki. Laptopy trzeba wyjąć z teczek i puścić osobno. Z toreb nie trzeba natomiast wyjmować aparatów fotograficznych. Niektórzy pasażerowie zostaną poproszeni przez pracowników Straży Granicznej o wyjęcie całej zawartości bagażu podręcznego, aby móc się temu przyjrzeć z bliska. Po przejściu kontroli bezpieczeństwa pasażerowie znajdują się w poczekalni, skąd będą bezpośrednio przechodzić do samolotu. Można się jeszcze cofnąć, ale wtedy trzeba będzie ponownie przejść kontrolę bezpieczeństwa.

W poczekalni pasażerowie oczekują na wezwanie do boardingu, czyli wejścia na pokład samolotu. W momencie ogłoszenia i wyświetlenia na monitorze, trzeba jeszcze raz pokazać pracownikowi linii lotniczej paszport oraz kartę pokładową zwaną boardingową. Następnie turyści zostają wpuszczeni do rękawa, którym idą do drzwi samolotu lub na płytę lotniska, skąd zabierają ich autobusy do samolotu ustawionego w głębi lotniska.Odprawa celna - limitu przewozu produktówPodróżny może wybrać korytarz zielony "NIC DO OCLENIA" jeżeli nie przewozi towarów przewyższających ulgi celne dla podróżnych.

Wszystkie towary przewyższające ulgi celne należy przed opuszczeniem sali odpraw celnych zadeklarować przy stanowisku "TOWARY DO OCLENIA" w korytarzu czerwonym.

Pisemnemu zgłoszeniu podlega przywóz z zagranicy wartości dewizowych oraz krajowych środków płatniczych przekraczających łącznie równowartość 10 000 euro. W korytarzach czerwonych "TOWARY DO OCLENIA" znajdują się stanowiska przeznaczone do potwierdzenia przywozu wartości dewizowych i krajowych środków płatniczych.

Przywóz środków odurzających, przedmiotów zakazanych ze względu na obyczajność, ochronę środowiska, szkodliwych dla ludzi, zwierząt i roślin oraz zagrażających bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu - jest zabroniony!

Naruszenie przepisów celnych lub dewizowych pociąga za sobą odpowiedzialność karno-skarbową.

Powyższe informacje mają charakter ogólny. Przepisy prawa zawarte są w aktach normatywnych opublikowanych w Dziennikach Ustaw i Monitorach Polskich, z którymi powinien zapoznać się każdy podróżny przekraczający granicę Rzeczypospolitej Polskiej.

Limity bezcłowe, towary zwolnione od cła:

 

Rodzaj towaru

 

Towary przywożone
spoza EU

Towary przywożone
z krajów UE

Papierosy

200 szt.

800 szt.

Cygaretki (cygara o masie nie przekraczającej 3g/szt.)

100 szt.

400 szt.

Cygara

50 szt.

200 szt.

Tytoń do palenia

250 g

1 kg

Spirytus i napoje alkoholowe

1 litr

10 litrów

Wina nie musujące

2 litry

90 litrów w tym 60 litrów wina musującego

Piwo

Bez ograniczeń

110 litrów

Alkoholowe produkty pośrednie

Bez ograniczeń

20 litrów

Perfumy/wody toaletowe

50 g/250 ml

Bez ograniczeń

Upominki

Do kwoty 175 Euro

Bez ograniczeń

Leki

Ilość na własny użytek

Bez ograniczeń